Szülői szervezet

TISZTELT SZÜLŐK!

Iskolánkban a Szülői Munkaközösség feloszlatta magát a közelmúltban. Jelen levelünkkel szeretnénk felhívni Önöket arra, hogy a kötelezően újraszervezendő, feladatait és jogi hátterét pontosan meghatározott kereteken belül ellátó tevékeny és hathatósan működő új Szülői Szervezet létrehozásában segítsenek.

A régi és közismert nevén Szülői Munkaközösségnek, a továbbiakban Szülői Szervezetnek kulcsfontosságú szerepe van az iskolai élet dinamikus működésében is. Sokan ódzkodnak a rájuk háruló felelősségtől, aminek talán csak az az oka, hogy a jelöltek nincsenek tisztában kötelességeikkel és jogaikkal.

Alábbi tájékoztatónkkal szeretnénk nagy vonalakban ismertetni az újonnan megalakítandó szervezet munkájának, feladatainak és jogosultságainak feltételeit. Ezáltal segíteni Önöket a jelöltek, és majdan a választmány tagjainak és tisztségviselőinek kiválasztásában való tájékozott döntések, netán önkéntes vállalások meghozatalában.

TEHÁT, MI IS AZ AZ  SZMK, ILLETVE MOSTANTÓL SZÜLŐI SZERVEZET?

A gyerekek és fiatalok sikeres képzésének és nevelésének fontos feltétele a diákok, a szülők és a tanárok közötti jó kapcsolat. A szülők egyfajta kapocs szerepet töltenek be az iskolai életben, hiszen a gyerekek szükségleteit közvetíteni tudják a pedagógusok irányába, és ez természetesen fordítva is igaz: a gyermekeikkel is jobban meg tudják értetni azt, amit a tanárok várnak el tőlük.

Az intézményi szülői szervezet tagjai az intézményben tanuló gyerekek szülei. Az osztályközösségeket a szülői szervezetben osztályonként legalább 2 választott szülő képviseli.

Az osztályközösségek képviselőit a tanév elején, annak első szülői értekezletén (jelen esetben a rendkívüli helyzet miatt tanéven belül) az adott osztályközösségek jelen lévő szülei választják meg 2 évre legalább 50%+1 szavazattal. A szülői közösség ezzel a megválasztott szülőket megbízza a szülői szervezet által vállalt feladatok ellátásával.

A Szülői Szervezetet a szülők hozzák létre, tisztségviselőiket önmaguk választják. A munkaközösség megalapítása és működtetése kizárólag a szülők döntésén múlik. Működését a Működési Szabályzat előírásai és jogszabályi háttere alapján végzi. Ez a megoldás elősegíti a hatékonyabb működést és a valódi érdekképviseletet, ugyanis tényleges közösség csak akkor tud létrejönni, ha a tagok önmaguk fognak össze jogaik és érdekeik érvényesítésének érdekében.

A Szülői Szervezet szerves része az iskolának, attól nem különülhet el, létrehozásához és működtetéséhez alkalmazni kell a köznevelési jogszabályok rendelkezéseit. Olyannyira fontos része az intézménynek, hogy ha az iskolában, óvodában nincs legitim Szülői Szervezet, akkor az intézmény nem működik törvényesen, mivel a szülők véleményének beszerzése nélkül számos kérdésben nem hozhat érdemi döntést.

A SZÜLŐI KÉPVISELŐK TEVÉKENYSÉGEI

A Szülői Szervezet ülésein aktívan vagy helyettesítőkön keresztül részt vesznek, ahol az iskolai élet sarkalatos pontjait vitatják meg, új ötletekkel, megoldási lehetőségekkel támogatják a fiatalok és a felnőttek munkáját. Az üléseken lehetőségük van a szülőknek, hogy saját osztályuk ügyeit előterjesszék és szavazás keretében – ha szükséges – új szabályokat alkossanak.

A munkaközösség tagjai a kialakult konfliktusok, problémák megoldásában részt vesznek, együttműködnek a pedagógusokkal és az érintett gyerekekkel.

A tagjai kapcsolatot tartanak mind az iskolával, mind a többi szülővel, éppen ezért az egyik legfontosabb feladatuk a tájékoztatás, legyen szó egy új szabályról, határozatról, iskolai rendezvényről vagy szervezésről. A tájékoztatás egyik legjobb és legegyszerűbb eszközei a szülői értekezletek és az információs körüzenetek.

Kedves Szülők! Kérjük Önöket, hogy legyenek Iskolánk aktív tagjai. Segítsék mind a mi munkánkat, mind a pedagógusok és a gyerekek iskolai életét.

Gyors újjáalakulásunk most nagyon fontos, mert bizonyos folyamatokat a jövő tanévvel kapcsolatosan most kell elindítani az iskolának. Ehhez kapcsolódóan viszont, a megelőző döntéshozatalokhoz szükség van a szülői közösség véleményére és nyilatkozataira is.

 

Gondolkodjunk együtt, felelősen.

Újjáalakuló ülés céljából várom Önöket minél nagyobb számban:

2019. 05. 31.-én 17 órától az iskola aulájába.

 

Köszönettel

Horváth Zoltánné Müller Ica

0630/665-0676 (viber is)